Facebook Twitter Instegram Foursquare
+90 (322) 351 08 22

FAYDALI BİLGİLER

 

Et Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 • Reyonlarımızdaki tüm dana - kuzu kesinmleri yerli erkek besidir. Kesimler islami kurallara uygun olarak veteriner hekim gözetiminde gerçekleştirilir.

 • Kesim yapılacak erkek kuzu - dana grubu mevsime uygun olarak özenle secilmelidir.

 • Satın aldığınız tüm etler, konusunda uzman kasaplarımızca sizlerin gözetiminde isteğinize göre işlenir.

 • Reyondaki kasap personellerimiz ehil, güler yüzlü, müşteri memnuniyeti odaklıdır.

 • Tüm et gruplarımızdaki şeffaflık politikamız sayesinde, sizlerden gelen görüş ve öneriler tek tek değerlendirilmektedir.

Ete Dair Püf Noktalar

 • Lezzetli bir et pişirmek için etin biraz yağlı olmasına dikkat etmeliz.(Ete lezzet veren iki şey vardır; etin suyu ve üzerindeki yağıdır.)

 • Kemikli etler kemiksiz et ürünlerine göre daha lezzetlidir.

 • Kıyma için en lezzetli bölge, etin lifsiz olması ve yağlı olmasından dolayı kaburga ve döş kısmıdır.

 • Köfte ve yemeklik dana kıyma alacaksanız iki kez kıyma makinesinde çektirdiğinizde, etin yağ ve lezzet dağılımı daha iyi sonuç verecektir.

 • Parça et alırken yumuşaklık ve lezszet için, hayvanın en az hareket eden ya da kemiğe yakın kısımları tercih edilmelidir. Dana etinde yumuşak etler bonfile, konturfile ve antrikot'tur.

 • Haşlama yemeklerinde, incik ve gerdan mükemmel sonuç verir. Özellikle incik, hayvanın hayatı boyunca tüm ağırlığını taşıyan bölge olduğundan kaslıdır ve yoğun ilik buradadır.

 • Hangi tür et olursa olsun pişirirken veya öncesinde tuz atmayın, yoksa etiniz içerisindeki suyu kaybedeceğinden sertleşecektir. Etin daha yumuşak olmasını istiyorsanız pişirirken içerisine bir adet küp şeker atın.

 • Pirzola, biftek, bonfile, şiş v.b ızgaralık etlerin daha yumuşak ve lezzetli olması için biraz zeytinyağı, soğan suyu 2 saat dinlendirin. Özellikle dana etinin dinlenme süresi arttıkça yumuşaklığı artar.

 • Eti fırında pişirecekseniz, tepsinin altına içi su dolu bir kap koyarak etlerin kurumasını engelleyin.

 • Eti kızartacaksanız çok az yağ kullanarak önce yüksek ısıda sonra birkaç dakika kısık ateşte pişirmek lezzeti arttıracaktır. (Bu işleme eti mühürleme denir.)

 • Eti pişirirken metal çatal batırmayın. Çünkü çatal battığında et, suyunu kaybedeceğinden sertleşecektir.

 • Izgara yaptığınız kömür üzerine etin yağı damlar ve ateş parlar ise, kömür üzerine tuz serpin; bu, alevi engelleyecektir.

 • Eti haşlarken, eti kaynamış suya atınız. Hem tadı güzel olur hem de et suyu duru kalır. Özellikle patates ile yapılacak haşlanmada patatesi ayrı eti ayrı haşlayınız. Aksi taktirde haşlamanız patatesten dolayı bulanık olacaktır.

 • Yağ oranı düşük etler: Dana eti grubunun boşluk ve kaburga hariç tüm grupları, kuzu etinde fileto, çiğ köftelik (buttan hazırlanır.)

 • Etin reyondaki duruşunun dağınık olmamasına, toplu olmasına, renginin canlı kırmızı olmasına dikkat ediniz.

 • Taze et, bilinenin aksine serttir. Et kesinlikle en az bir gün dinlenmiş olmalıdır.

 • Etin üzerindeki yağ dokusu ince ve sık olmalıdır. Yağ tabakası lezzet demektir. Bu nedenle etin yağlı olduğunu düşünmeyin.

 • Yağ dokusu ince olan etler, kesimi yapılan hayvanın genelde açık alanda (merada) beslendiğinin göstergesidir.

 • Alışveriş sırasında et ürünleri alış verişini en sona bırakarak, soğuk zinciri kırılmasını engelleyiniz.

 • Etleri derin dondurucuda, porsiyonlara bölerek dondurunuz. Çözünmüş eti tekrar dondurmayınız.

Doğru Kesilmiş Eti Tercih Edin...

Etlerin birkaç çeşit kesim şekli vardır. Sizin en çok rastlayacaklarınız ise şunlardır.

T-bone Steak

Bu mükemmel bir mangal etidir çünkü içinde bulunan kemik de ete lezzet verir. Yumuşak, lezzet bakımından zengin olan bu etin kemik kısmında küçük bir parça filetoet, geniş kısmında ise bonfile bulunur.

Bonfile

Bu et de en sevilenler arasındadır. Sıkı, dokulu ve zengin lezzetlidir.

Kemiksiz Pirzola

Bu et türü suludur, yumuşaktır ve çok lezzetlidir. Ayrıca en çok tüketilen et çeşitlerinden biridir. Etin içindeki yağlı parçalar etin pişerken  de sulu ve yumuşak kalmasını sağlar.

Fileto

Bu, tüm etler arasında en yumuşak olanıdır. Genellikle en pahalı olan kesim şekillerinden biridir.

Rumsteak

Bu et son derece ekonomik, yağsız ve lezzetli bir ettir.

Eti Sıcağa Koymadan Önce; 

Eti pişirmeye başlamadan 10 dakika önce buzdolabından çıkarın. Bu etinizdeki suğukluğun giderilmesini ve eşit şekilde pişmesini, mükemmel bir kahverengi olmasını sağlar ve sertleşmesini engeller.

Mangalınız veya tava yerine, etinizi yağlayın. Bu etinizin yüzeye yapışmasını önleyeceği gibi yağın yanmasını da engeller. Eti, sıcağa koymadan hemen önce taze çekilmiş karabiber ve deniz tuzu ile hafifçe baharatlayın. Etinizi erken tuzlarsanız, etinizin suyu çekilecektir ve sertleşecektir.

Mükemmel Et için 4 Adım; 

1. Cızırdamısına İzin Verin

Et sıcağa konduğu zaman cızırdamalı. Eğer cızırdamıyorsa, yüzey yeterince ısınmamış demektir ve yeterince ısınmamış yüzeyde, etiniz o mükemmel kahverengiye dönmez. Eğer kalın bir et pişiriyorsanız ( veya etinizi iyi pişmiş seviyorsanız) etinizi mangalın daha az ısınmış kısmına geçirin ya da tavanızın altını kısın ki etinizin dışı çok yanmasın.

2. Bir kere çevirin

Etinizi sadece bir kere çevirin. Ne kadar sık çevirirseniz etiniz o kadar sertleşecektir.

3.Bir yanını diğerinden daha kısa süre pişirin

Etinizi nasıl severseniz sevin, klasik kural etin bir yanını diğer yanından  2 dakika daha az pişirmeniz gerektiğidir. Böylelikle etinizin eşit derecede pişmesini sağlarsınız. 

4. Dinlendirin

Eti sulu ve yumuşak tutmak için etinizi piştikten sonra mutlaka 1-2 dakika dinlenmeye bırakın. Bu, en az pişirme şekliniz kadar önemli bir ayrıntıdır.

Piştiğini nasıl anlarsınız?

Mükemmel pişmiş etin sırrı onun ne zaman piştiğini bilip, doğru zamanda sıcak ortamdan almakta gizlidir. Maşanızın sırt kısmını kullanarak şu şekillerde kontrol edin;

Az pişmiş

Etin kalınlığına göre, iki tarafını da kısa sürede pişirin ve maşanızla dokunduğunuzda yumuşaksa, eti ateşten alın.

Orta az pişmiş arası

Etinizi sululuğu etin üstünde görünür oluncaya kadar pişirin, çevirin ve diğer yanını pişirin. Maşayala dokunduğunuzda et yumuşaksa pişmiş demektir.

Orta pişmiş

Etin üzerindeki suyu küçük bir havuz gibi toparlanıncaya kadar et pişirin, çevirin ve diğer tarafını etin suyu üstünde görünmeye başlayana kadar pişirin. Maşanızla dokunduğunuzda eti elastik hissediyorsanız pişmiş demektir.

Orta iyi pişmiş arası

Etin üzerindeki suyu küçük bir havuz gibi toparlanıncaya kadar eti pişirin, çevirin ve diğer tarafı da aynı şekilde küçük bir havuz oluncaya kadar pişirin, ısıyı azaltın ve et sıkılaşınca ateşten alın.

İyi pişmiş

Etin üzerindeki suyu küçük bir havuz gibi toparlanıncaya kadar eti pişirin, çevirin ve diğer tarafı da aynı şekilde küçük bir havuz oluncaya kadar pişirin, Isıyı azaltın ve et iyice sıkılaşana kadar pişirmeye devam edin.

Etlerinizi pişirdiyseniz ve yemeye hazırsanız yanına kocaman bir de salata yapmanızı öneririz. Malum yaz geldi, daha sağlıklı ve kalorisine dikkat ettiğimiz besinler tüketme zamanı!

afiyet olsun!